Nyheter

Løsning på julenøtter

 

1 2
Oppgave 1

Carlsen vs Karjakin: Hvit trekker og setter matt i 2 trekk.

Løsning: Dh6 sjakk !  Det er matt uansett hva svart gjør.
Forsøk 1) Kxh6, Th8 matt.
Forsøk 2) gxh6, Txf7 matt.

Oppgave 2

Carlsen vs Ernst: Hvit setter matt i 1 trekk:

Løsning: Dd7 matt!
Svarts plassering av tårnene fører til at det ikke finnes noen rømningsfelt. Fin sluttstilling der hvit ligger et helt tårn under. 

3 4

Oppgave 3

Hammer vs Carlsen: Svart setter matt i 2 trekk.

Løsning: 1) Dh5 sjakk! (dronningoffer), gxh5 2) Th4 matt.

Springeren på e2
dekker feltet g1,slik at kongen ikke kan komme unna

Oppgave 4
Carlsen vs Habostad: Hvit setter matt i 3 trekk

Løsning: 1) Dxg5 (Hvit velger å ofre dronning mot springer). Nå kan svart
forsøke å forsvare seg på ulike måter, men alle varianter fører til matt.

Forsøk a) .., fxg5 2) Tf7 sjakk, Kxh6 3) Txh7 matt

Forsøk b) .., fxg5 2) Tf7 sjakk, Kh8   3) Txh7 matt

Forsøk c) .., Kh8  2) Sf7 matt


Follosjakken BGP III

15.Oktober 2016

Follosjakken BGP III samlet  31 sjakkspillere fra Oslo, Akershus, Østfold, Vestfold og Buskerud.

Følgende klubber var representert:
Ski sjakk 
Nordstrand
SK 1911
Oslo schakeselskap
Moss SKU
Klyve SK
Oslo Barnesjakklubb 
Bærum
Spydeberg

Link til resultatliste hos USF:
http://bgp.barnesjakk.no/reg/ekstra_vis/2016/Follosjakken_BGP_III_2016.html

 

Blant de lokale spillerne var det tre som kunne ta hjem pokaler til premiehylla.
Det var Stian Røst (1.plass Lilleputt), Peder Marcus Aamodt (2.plass Mikroputt) og Lehul Tsegaw (3.plass Begynner).
Gratulerer!

 

De tre beste i hver klasse ble:

Mikroputt
1. Louis Khoo-Thwe, Oslo Barnesjakk
2. Peder Marcus Aamodt, Ski sjakk
2. Eirik Eikeland Furulund, Nordstrand


Mikroputtklassen

 

Miniputt
1. Hy Chang Vo, Bærum
2. Amadeus Hestik Evenshaug, Bærum
3. Adam Wasa-Schrader, Nordstrand

Lilleputt
1. Stian Røst, Ski sjakk 
2. Theodor Korsgaard, Nordstrand
3. Claud Vallerie Watin 

Deltakerne i Miniputt- og Lilleputtklassene.

Begynner
1. Daniel Fremmegård, Spydeberg
2. Sivert Haukås, Moss SKU
3. Lehul Tsegaw, Ski sjakk


Deltakerne i Begynnerklassen

 

 

 

 

Barnas Grand Prix

Stillingen i den landsomfattende Barnas Grand Prix-turneringen etter Korsvollsjakken BGP

Mikroputt - topp 100
1. Fredrik Aasen, Haukås, 99 poeng
2. Viktor Nygaard Løvåsen, Vålerenga, 98 poeng
3. Odin Andreas H Nilsen, Alta, 94 poeng
..
Ingen fra Ski sjakk.

Miniputt - topp 100
1.Sigurd Rommetveit, Hammerfest, 97 poeng
2. Hy Chang Vo, Dragulf, 94 poeng
3. Amadeus Hestvig Evenshaug, Bærum, 84 poeng
..
31.Jasper Tufte Messel, Ski sjakk, 50 poeng.

Lilleputt - topp 100
1.Isak Ellingsen, Alta
2.Karl Anker Slettum, Kongsberg
3.Theodor Korsgaard, Nordstrand
..
22. Henny Brenden, Ski sjakk 50 poeng
24. Claud Vallerie Watin, Ski sjakk, 46 poeng
60. Stian Røst, Ski sjakk, 27 poeng
68. Martha Sønnervig, Ski sjakk, 24 poeng

 

Jentetoppen - Lilleputt
1. Sheroni Amarapala, Strømmen, 55 poeng
2. Henny Brenden, Ski sjakk, 50 poeng
3. Ann Regine Kvingedal, Masfjorden, 48 poeng
4. Claud Vallerie Watin, Ski sjakk, 48 poeng

Fried Liver Attack

Her er et eksempel på Fried Liver Attack som er tema for dagens undervisning. Games
[Event "Høstturneringen 2016 (Follo 20 år)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2016.09.08"] [Round "2"] [White "Johnson, David"] [Black "Rønbeck, Bjørn"] [Result "1-0"] [ECO "C57"] [WhiteElo "1443"] [BlackElo "1122"] [PlyCount "29"] [EventDate "2016.09.01"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6 4. Ng5 d5 5. exd5 Nxd5 6. Nxf7 Kxf7 7. Qf3+ Ke8 8. Bxd5 Be6 9. Bxe6 Qe7 10. Bb3 Nd4 11. Qxb7 Rd8 12. O-O Ne2+ 13. Kh1 Qh4 14. Qb5+ Rd7 15. Qxe2 1-0

Vil du lære å spille sjakk?

Ski sjakk inviterer til nybegynnerkurs.
Kurset starter Tirsdag 6.September og går over 6 kvelder.

Kurset avsluttes 11.Oktober med en samling ledet av
en landslagsspiller i sjakk.

Instruktør Torbjørn Brenden (FIDE 1625) ønsker å tilrettelegge for at deltakerne skal få et spennende møte med sjakken. 
Innholdet i kurset vil være en blanding av lek og teori. Sjakk skal være gøy og engasjerende!

Det er en fordel om deltakerne tar med smarttelefon eller nettbrett da vi vil arrangere interaktive sjakk-quizzer. 

6.September: Tema: Grunnregler
13.September: Tema: Utvikling og tempo
20.September: Tema: Bindinger og gafler
27.September: Tema: Mattvarianter
4.Oktober: Tema: Åpningsvarianter
11.Oktober: Felles samling
15.Oktober: Follosjakken III : Barnas Grand Prix turnering.


Tid: Tirsdager kl. 17.00-18.00.
Sted: Idrettsveien 10 (underetasjen), i Ski voksenopplærings lokaler ved rådhuset.

Etter kursavslutning kan deltakerne være med i barnesjakkturneringen Follosjakken III BGP, Lørdag 15. Oktober.
Her kan du møte spillere fra klubbene i Oslo og Akershus.


NB: Det er mange pokestops rett utenfor våre lokaler
J

Påmelding:     
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kurset gir medlemskap i Ski sjakk og Ungdommens sjakkforbund, noe som gir rettighet til å delta i nasjonale sjakkturneringer.
Kursavgift: 500 kr (turneringsavgift i Follosjakken BGP kommer i tillegg).