Nyheter

Follosjakken BGP 10

Ski sjakk og Follo sjakkforening arrangerte i samarbeid  Follosjakken BGP 10 Lørdag 1.September 

30 deltakere fra 11 ulike sjakklubber stilte til start denne varme septemberdagen. 
 

Deltakerne i Follosjakken BGP 10 samlet.

Ski sjakk ble beste klubb sammenlagt etter å ha hentet hjem to seire og fem pokaler totalt. Peder Marcus Aamodt vant Miniputt-klassen med 5 seire og 1 remis. Prestasjonen var på sterke 1668. 

Horten ble nest best med 1 seier og 3 pokaler.  Jørgen Frøisland gikk til topps i den største klassen, Mikroputt, som hadde hele 16 deltakere. 

Nordstrand var ikke så dominerende som i forrige utgave av Follosjakken, og ble 3.beste klubb sammenlagt med 1 seier og 2 pokaler totalt. 
Brynjar Bakke forsvarte Nordstrands farger med full score i Lilleputt/Kadett-klassen.
Yngve Mæhle Rekdal hentet hjem en 3.plass i Miniputt-klassen. 

Link til resultater hos Turneringservice

Begynner

1. Henrik Mellbye Dahlbo         Ski sjakk     17
2. Kristian Frøisland         Horten SKU    12
3. Noel Kesete         Ski sjakk     10

4 deltakere

 

I begynner-klassen gikk Henrik til topps etter å fått 3.plass i samme klasse forrige gang. Henrik er nok klar for å prøve seg i Mikroputt-klassen, etter kun å ha avgitt en remis.
På 2.plass kom turneringens yngste spiller. Kristian fra Horten er bare 5 år, men scoret likevel hele 12 poeng!


Mikroputt

1. Jørgen Frøisland        Horten           16

2. Emil Stoen Moell

Horten     15
3.Balder Jonsson Bakkerud     Ski sjakk 15

16 deltakere.


Mikroputt-klassen var svært spennende og ingenting var avgjort før siste parti.
I siste runde ble det remis på første og andre bord. Jørgen kunne dermed feire seieren 1 poeng foran Emil og Balder.
 

Miniputt

1. KM Peder Marcus Aamodt     Ski sjakk          17
2. Vetle Bjorge Strand        Fredrikstad  13
3. Yngve Mæhle Rekdal Nordstrand     11

6 deltakere

Peder Marcus Aamodt var utilnærmelig denne gang og fikk sin 2. turneringsseier i BGP for året. Han avga kun en remis mot Ben Samuel i 2.runde.
Vetle fra Fredrikstad og Yngve fra Nordstrand endte på plassene bak.  

Lilleputt/Kadett 

1. Brynjar Bakke Nordstrand            18
2. Elias Horsfjord Glomnes  OSS 14
3. Håvard Færden Ski sjakk 8

4 deltakere

Brynjar var eneste spiller med full score i turneringen. Det var hele 4 poeng som skilte ned til Elias på 2.plass. 

Lokale spillere
Blant de andre lokale spillerne i  Ski sjakk fikk Magnus en 4.plass i begynnerklassen etter 1 seier og 1 remis.
Vemund endte på 11.plass blant Mikroputtene med 2 seire og 1 remis. Det var et litt bedre resultat enn i forrige turnering. 

Mange spillere fra Ski sjakk kunne ikke være med denne gangen pga. kollisjoner med andre arrangementer. Vi håper på bedre oppmøte i vår neste BGP-turnering som spilles Lørdag 24.November.
Link til påmelding ligger her

For de som har lyst til å prøve seg i en voksensjakk-turnering, arrangerer vi allerede Lørdag 8.September Follosjakken GP Hurtig #3. 
Link til påmelding her

 

Partier fra Follosjakken BGP 10

Idag arrangerte vi Follosjakken BGP 10. Her er 22 partier som ble registrert av de elektroniske brettene:

[Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "1"] [White "Glomnes, Elias Horsfjord"] [Black "Færden, Håvard"] [Result "1-0"] [ECO "B02"] [PlyCount "59"] [EventDate "2018.09.01"] 1. e4 Nf6 2. e5 Ne4 3. d3 Ng5 4. Bxg5 g6 5. d4 Bg7 6. Nf3 O-O 7. Bc4 h6 8. Be3 Nc6 9. c3 d6 10. exd6 exd6 11. O-O Re8 12. Re1 d5 13. Bb3 Bf5 14. Nbd2 Na5 15. Ba4 Re7 16. Nf1 Nc4 17. b3 Nb2 18. Qd2 Nxa4 19. bxa4 Rc8 20. Bxh6 Qf8 21. Bxg7 Qxg7 22. Rxe7 c5 23. h3 cxd4 24. cxd4 Qf6 25. Qg5 Qa6 26. Ng3 Bc2 27. Qh6 Bxa4 28. Ng5 Rc4 29. Qh7+ Kf8 30. Qxf7# 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "1"] [White "Rekdal, Yngve Mæhle"] [Black "Strand, Vetle Bjørge"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "D30"] [PlyCount "53"] [EventDate "2018.09.01"] 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nf3 Nf6 4. Bg5 Be7 5. Nc3 c6 6. e3 h6 7. Bxf6 Bxf6 8. cxd5 cxd5 9. Bd3 Nc6 10. O-O O-O 11. Rc1 Bd7 12. Qc2 Nb4 13. Qd2 Nxd3 14. Qxd3 a6 15. a3 Rc8 16. e4 dxe4 17. Nxe4 Bb5 18. Rxc8 Qxc8 19. Nxf6+ gxf6 20. Qe3 Bxf1 21. Kxf1 Qc2 22. Qxh6 Qxb2 23. Qxf6 Qxa3 24. Qg5+ Kh8 25. Qh6+ Kg8 26. Qg5+ Kh8 27. Qh6+ 1/2-1/2 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "1"] [White "Frøisland, Jørgen"] [Black "Darbinian-Johansen, Noah"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "A40"] [PlyCount "182"] [EventDate "2018.09.01"] 1. d4 e6 2. Nc3 Bb4 3. Bd2 d5 4. a3 Bxc3 5. Bxc3 Nf6 6. Nf3 O-O 7. Bb4 Re8 8. e3 Nc6 9. Bc3 Ne4 10. Bd2 Nxd2 11. Nxd2 e5 12. Nb3 exd4 13. Nxd4 Nxd4 14. Qxd4 Bf5 15. Qd1 Rc8 16. Be2 Be4 17. Bf3 Bxf3 18. Qxf3 c6 19. Rd1 Rc7 20. c4 Rd7 21. cxd5 cxd5 22. O-O Re6 23. Rd2 Red6 24. Rc1 Rc6 25. Rxc6 bxc6 26. h3 Rd6 27. Qd1 Qe7 28. f3 Qd7 29. e4 a6 30. exd5 Rxd5 31. Rxd5 cxd5 32. Qb3 h6 33. Qb8+ Kh7 34. Qb3 Qe6 35. Qc2+ g6 36. b4 Qe1+ 37. Kh2 Qe5+ 38. g3 d4 39. Qd3 Qd5 40. a4 Qa2+ 41. Kg1 Qa1+ 42. Qf1 Qxa4 43. Qc4 Qd1+ 44. Kf2 Qd2+ 45. Kf1 Qd1+ 46. Kf2 d3 47. Qc3 d2 48. Ke3 Qe1+ 49. Kd3 Qc1 50. Qxd2 Qxd2+ 51. Kxd2 Kg8 52. Kc3 Kf8 53. Kc4 Ke8 54. Kc5 Kd8 55. Kb6 Kc8 56. Kxa6 Kc7 57. Kb5 Kb7 58. Kc5 f6 59. b5 f5 60. b6 g5 61. Kb5 h5 62. h4 g4 63. fxg4 fxg4 64. Kc5 Kb8 65. Kc6 Kc8 66. b7+ Kb8 67. Kd6 Kxb7 68. Ke5 Kc6 69. Kf5 Kd5 70. Kg5 Ke4 71. Kxh5 Kf3 72. Kg5 Kxg3 73. h5 Kf3 74. h6 g3 75. h7 g2 76. h8=Q g1=Q+ 77. Kf5 Qg4+ 78. Ke5 Qe4+ 79. Kd6 Qd3+ 80. Ke6 Qa6+ 81. Kd5 Qb5+ 82. Ke6 Qe2+ 83. Kd6 Qd3+ 84. Ke6 Qc4+ 85. Ke7 Qc5+ 86. Ke6 Qc6+ 87. Ke7 Qe4+ 88. Kf7 Qf4+ 89. Ke7 Qg5+ 90. Kd7 Qd2+ 91. Kc7 Qe3 1/2-1/2 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "1"] [White "Rehman, Rafe"] [Black "Amundsen-Borgaas, Arian"] [Result "1-0"] [ECO "B30"] [PlyCount "66"] [EventDate "2018.09.01"] 1. e4 c5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 e5 4. O-O Be7 5. Nc3 Nf6 6. d3 O-O 7. Bg5 h6 8. Bh4 Qc7 9. Nd5 Nxd5 10. Bxd5 Bxh4 11. Nxh4 d6 12. Nf3 Qe7 13. c3 Bg4 14. h3 Bh5 15. Rc1 Qf6 16. Bxc6 bxc6 17. d4 cxd4 18. cxd4 exd4 19. Rxc6 Rad8 20. Qd3 Rfe8 21. Nxd4 Be2 22. Qxe2 Qxd4 23. Rd1 Qb4 24. a3 Qb8 25. f3 d5 26. Rc3 d4 27. Rcd3 Qb6 28. Qf2 Re7 29. Rxd4 Red7 30. Rxd7 Qb8 31. Rxd8+ Qxd8 32. Rxd8+ Kh7 33. Qd4 a5 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "2"] [White "Aamodt, Peder Marcus"] [Black "Skaar, Ben Samuel Groth"] [Result "1-0"] [ECO "C62"] [PlyCount "153"] [EventDate "2018.09.01"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 d6 4. d4 exd4 5. Nxd4 Bd7 6. Nxc6 Bxc6 7. Bxc6+ bxc6 8. Nc3 Nf6 9. Bg5 h6 10. Bh4 Be7 11. O-O O-O 12. Re1 Re8 13. e5 dxe5 14. Qxd8 Raxd8 15. Rxe5 g5 16. Bg3 Rd7 17. Rae1 Nd5 18. Nxd5 cxd5 19. h4 f6 20. Re6 Kf7 21. hxg5 hxg5 22. Ra6 c5 23. Rc6 Rh8 24. Rd1 d4 25. Rd3 Rb8 26. b3 Rb4 27. f3 Rd8 28. Be1 Rb6 29. Rc7 Re6 30. Kf2 a6 31. Ba5 Rd5 32. Be1 Rde5 33. Bd2 Re2+ 34. Kf1 f5 35. Bxg5 Re1+ 36. Kf2 R1e2+ 37. Kg3 Kf8 38. Bxe7+ Rxe7 39. Rxc5 Rf7 40. Rxd4 Rg7+ 41. Kf4 Rexg2 42. Rd8+ Ke7 43. Ra8 Rh2 44. Re5+ Kf6 45. Rxa6+ Kf7 46. Rxf5+ Ke7 47. Ra7+ Ke6 48. Ra6+ Ke7 49. Re5+ Kf7 50. Ra7+ Kg8 51. Rxg7+ Kxg7 52. Rc5 Rh4+ 53. Ke3 Rh1 54. Rc7+ Kf6 55. a4 Re1+ 56. Kd2 Ra1 57. Rc5 Rf1 58. Ke2 Rh1 59. a5 Rh2+ 60. Ke3 Rg2 61. a6 Rg7 62. b4 Re7+ 63. Kf4 Kg6 64. Rc6+ Kh5 65. Rf6 Rc7 66. Rf5+ Kh4 67. Rc5 Rf7+ 68. Ke3 Kg3 69. b5 Re7+ 70. Kd4 Rd7+ 71. Rd5 Rf7 72. b6 Rf4+ 73. Kc5 Rxf3 74. a7 Rc3+ 75. Kb4 Rc8 76. b7 Rxc2 77. b8=Q+ 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "2"] [White "Glomnes, Elias Horsfjord"] [Black "Bakke, Brynjar"] [Result "0-1"] [ECO "C55"] [PlyCount "52"] [EventDate "2018.09.01"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6 4. O-O Bc5 5. Re1 d6 6. c3 O-O 7. a4 Be6 8. Bxe6 fxe6 9. b4 Nxb4 10. cxb4 Bxb4 11. Ba3 Ba5 12. Qb3 Qd7 13. Ng5 Rae8 14. Qxb7 Qxa4 15. Qxa7 Ra8 16. Qe3 h6 17. Nf3 Rfb8 18. Nc3 Qc2 19. Rec1 Qb3 20. Rcb1 Qc2 21. Ra2 Rxb1+ 22. Nxb1 Qxb1+ 23. Qe1 Qxa2 24. Qc1 Rb8 25. Qf1 Rb1 26. Ne1 Bxd2 0-1 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "2"] [White "Moell, Emil Stoen"] [Black "Rehman, Rafe"] [Result "1-0"] [ECO "A04"] [PlyCount "97"] [EventDate "2018.09.01"] 1. Nf3 Nc6 2. g3 e5 3. d3 Nf6 4. Nc3 Bb4 5. Bd2 O-O 6. Bg2 d6 7. O-O Bg4 8. e4 Nd4 9. h3 Bxf3 10. Bxf3 Nxf3+ 11. Qxf3 Qd7 12. Kg2 d5 13. exd5 Nxd5 14. Qxd5 Qxd5+ 15. Nxd5 Bxd2 16. Nxc7 Rac8 17. Rfd1 Ba5 18. Nd5 Kh8 19. c3 Rfd8 20. Ne3 Rd7 21. Rd2 Rcd8 22. Rad1 b5 23. b4 Bb6 24. Nf1 a5 25. a3 Rc7 26. c4 bxc4 27. dxc4 Rxd2 28. Rxd2 Rxc4 29. bxa5 Bxa5 30. Rd5 Bc7 31. Rd7 f6 32. Ne3 Rc6 33. Nd5 Rd6 34. Rxc7 Rd8 35. a4 h6 36. Nb6 Rb8 37. a5 Kh7 38. Nd7 Ra8 39. Rc5 Ra7 40. Nb8 Ra8 41. Nc6 Ra6 42. Kf3 Kg8 43. Ke4 Kf8 44. Kd5 Ke8 45. Kd6 g5 46. Kc7 f5 47. Kb7 Rxa5 48. Nxa5 f4 49. Rxe5+ 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "2"] [White "Bakkerud, Balder Jonsson"] [Black "Lindstad, Victor"] [Result "1-0"] [ECO "D02"] [PlyCount "107"] [EventDate "2018.09.01"] 1. Nf3 d5 2. d4 Nf6 3. Nc3 Bf5 4. Bf4 e6 5. e3 Bb4 6. a3 Ba5 7. b4 Bb6 8. Na4 Qd7 9. Nxb6 cxb6 10. Ne5 Qc8 11. Bb5+ Nc6 12. h3 a6 13. Bxc6+ bxc6 14. O-O c5 15. dxc5 bxc5 16. c3 O-O 17. Bg5 Ne4 18. Be7 Re8 19. Bxc5 Nxc5 20. bxc5 Qxc5 21. Rc1 f6 22. Nd3 Bxd3 23. Qxd3 e5 24. e4 dxe4 25. Qxe4 Qc8 26. c4 Rd8 27. c5 Rd4 28. Qb1 Qc6 29. Qb6 Rc8 30. Qxc6 Rxc6 31. Rc2 Rd5 32. Rfc1 e4 33. Kf1 Kf7 34. Ke2 Ke6 35. Ke3 Ke5 36. f4+ Kf5 37. g4+ Ke6 38. Kxe4 g6 39. h4 h6 40. a4 g5 41. hxg5 hxg5 42. f5+ Kf7 43. Kxd5 Rc8 44. c6 Rd8+ 45. Kc5 Rc8 46. Kb6 Ke7 47. c7 Kd7 48. Kb7 Re8 49. c8=Q+ Rxc8 50. Rxc8 Kd6 51. Rd1+ Ke7 52. Rc7+ Ke8 53. Rdd7 Kf8 54. Rd8# 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "3"] [White "Strand, Vetle Bjørge"] [Black "Aamodt, Peder Marcus"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "D35"] [PlyCount "40"] [EventDate "2018.09.01"] 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nc3 Nf6 4. e3 Bb4 5. Nf3 O-O 6. Bd2 b6 7. cxd5 Bxc3 8. Bxc3 Nxd5 9. h3 Bb7 10. Be2 Nxc3 11. bxc3 Nd7 12. O-O Nf6 13. Qd3 Be4 14. Qd2 Bb7 15. Qd3 a5 16. Rfe1 Ba6 17. Qc2 Bb7 18. Qd3 Ba6 19. Qc2 Bb7 20. Qd3 Ba6 1/2-1/2 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "3"] [White "Bakke, Brynjar"] [Black "Glomnes, Elias Horsfjord"] [Result "0-1"] [ECO "B23"] [PlyCount "105"] [EventDate "2018.09.01"] 1. e4 c5 2. Nc3 Nf6 3. f4 g6 4. Nf3 Bg7 5. Bc4 d6 6. d3 O-O 7. O-O a6 8. a4 Nc6 9. Qe1 Bd7 10. Qh4 e6 11. f5 Nh5 12. fxg6 Qxh4 13. gxh7+ Kxh7 14. Nxh4 Rh8 15. Rxf7 Ne5 16. Re7 Kg8 17. Bxe6+ Bxe6 18. Rxe6 Bf8 19. Ng6 Rh6 20. Ne7+ Kg7 21. Bxh6+ Kf7 22. Rxe5 dxe5 23. Bxf8 Rxf8 24. Ned5 Rg8 25. Rf1+ Ke6 26. Rf6+ Nxf6 27. Nxf6 Kxf6 28. Nd5+ Kg5 29. Kf2 Rh8 30. Kg3 Rf8 31. h4+ Kh5 32. Ne3 Rg8+ 33. Kh3 b5 34. axb5 axb5 35. g4+ Kh6 36. Nf5+ Kg6 37. Ne7+ Kf7 38. Nxg8 Kxg8 39. g5 c4 40. dxc4 bxc4 41. Kg4 Kg7 42. Kf5 Kf7 43. h5 Kg7 44. h6+ Kh7 45. Kf6 Kg8 46. g6 c3 47. bxc3 Kh8 48. g7+ Kh7 49. Kf7 Kxh6 50. g8=Q Kh5 51. Kf6 Kh4 52. Qg2 Kh5 53. Qh3# 0-1 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "3"] [White "Bakkerud, Balder Jonsson"] [Black "Moell, Emil Stoen"] [Result "0-1"] [ECO "A48"] [PlyCount "66"] [EventDate "2018.09.01"] 1. Nf3 Nf6 2. d4 g6 3. e3 Bg7 4. Nc3 O-O 5. Bd3 Nc6 6. O-O d6 7. h3 e5 8. Re1 Re8 9. Bc4 d5 10. Bb5 e4 11. Ne5 Bd7 12. Nxd7 Qxd7 13. Ba4 a6 14. Bb3 Qd8 15. a3 b5 16. a4 b4 17. Ne2 a5 18. Nf4 g5 19. Ne2 Qd7 20. c4 Ne7 21. cxd5 Nexd5 22. Qc2 Ra6 23. Rd1 Rc6 24. Qd2 Rd8 25. Bxd5 Qxd5 26. Rb1 b3 27. Nc3 Qd7 28. Nb5 Rc2 29. Qxa5 h6 30. Qa7 Bf8 31. a5 c6 32. Nc7 Rc8 33. Na6 Qxa7 0-1 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "3"] [White "Frøisland, Jørgen"] [Black "Glomnes, Leonard Horsfjord"] [Result "1-0"] [ECO "A41"] [PlyCount "59"] [EventDate "2018.09.01"] 1. d4 d6 2. Nc3 e5 3. dxe5 Nc6 4. Nf3 dxe5 5. Qxd8+ Nxd8 6. Nxe5 Nf6 7. Nb5 Nc6 8. Nxc7+ Kd8 9. Nxa8 Nxe5 10. Bf4 Bb4+ 11. c3 Bc5 12. Bxe5 Re8 13. Bc7+ Kd7 14. Bf4 Ng4 15. Nc7 Bxf2+ 16. Kd2 Ne3 17. Nxe8 Kxe8 18. Bxe3 Bxe3+ 19. Kxe3 g6 20. Rd1 Bf5 21. g3 Kf8 22. Rd8+ Kg7 23. Bg2 b5 24. Rb8 a5 25. Rxb5 Bd7 26. Rxa5 f6 27. Ra7 g5 28. Rxd7+ Kg6 29. Be4+ Kh6 30. Rxh7# 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "4"] [White "Færden, Håvard"] [Black "Bakke, Brynjar"] [Result "0-1"] [ECO "A06"] [PlyCount "60"] [EventDate "2018.09.01"] 1. Nf3 d5 2. g3 Nf6 3. Bg2 g6 4. O-O Bg7 5. h3 O-O 6. Re1 c5 7. d3 Nc6 8. Be3 b6 9. Nc3 d4 10. Bd2 dxc3 11. Bxc3 Bb7 12. Qd2 Nd7 13. Bxg7 Kxg7 14. Qc3+ Kg8 15. Rad1 Nf6 16. e4 Nd4 17. Nxd4 Qxd4 18. Qd2 Qxb2 19. Re3 Rfd8 20. Rf3 c4 21. Qe3 Qxc2 22. Re1 cxd3 23. Bf1 d2 24. Be2 d1=Q 25. Bxd1 Rxd1 26. Rf4 Rad8 27. e5 Rxe1+ 28. Qxe1 Rd1 29. Qxd1 Qxd1+ 30. Kh2 Qh1# 0-1 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "4"] [White "Aamodt, Peder Marcus"] [Black "Strand, Vetle Bjørge"] [Result "1-0"] [ECO "B53"] [PlyCount "108"] [EventDate "2018.09.01"] 1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Qxd4 Nc6 5. Bb5 Bd7 6. Bxc6 Bxc6 7. Nc3 Nf6 8. O-O e5 9. Qe3 g6 10. Qe2 Bg7 11. Bg5 O-O 12. Rfd1 h6 13. Bh4 Qc7 14. Bxf6 Bxf6 15. Qe3 Bg7 16. h4 Qb6 17. Qxb6 axb6 18. Rxd6 Kh7 19. Nd5 b5 20. Nc3 f5 21. a3 fxe4 22. Nd2 b4 23. Ncxe4 bxa3 24. Rxa3 Rxa3 25. bxa3 Bxe4 26. Nxe4 Rf4 27. Nc5 Rxh4 28. Nxb7 Rc4 29. Rd7 Rxc2 30. a4 g5 31. a5 Ra2 32. Nd8 Kg6 33. Nc6 e4 34. Ra7 Bf8 35. Ra8 Bd6 36. g3 Kf5 37. a6 Bc5 38. a7 Kg4 39. Ne5+ Kh3 40. Kf1 Rxf2+ 41. Ke1 Ra2 42. Nc6 Kxg3 43. Kd1 Bf2 44. Re8 Bxa7 45. Rxe4 Bb6 46. Nb4 Ra8 47. Nd5 Bc5 48. Nf6 Rd8+ 49. Kc2 g4 50. Rxg4+ Kf3 51. Rc4 Be7 52. Nh5 Bg5 53. Rc3+ Kg4 54. Ng7 Kf4 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "4"] [White "Moell, Emil Stoen"] [Black "Frøisland, Jørgen"] [Result "0-1"] [ECO "A06"] [PlyCount "110"] [EventDate "2018.09.01"] 1. Nf3 d5 2. g3 Nf6 3. Bg2 Nc6 4. O-O Bf5 5. Nc3 e6 6. e3 Bc5 7. d4 Bd6 8. Bd2 O-O 9. a3 h6 10. b4 Qd7 11. Na4 Nxd4 12. Nc5 Bxc5 13. bxc5 Nc6 14. Rb1 Rab8 15. Rb2 e5 16. Qb1 Qc8 17. Bc3 Re8 18. Rd1 b6 19. cxb6 cxb6 20. Be1 Bg4 21. h3 Bxh3 22. c3 Na5 23. Bh1 Nc4 24. Rb3 Bg4 25. Rc1 e4 26. Nd2 Nxd2 27. Bxd2 Bh3 28. a4 Nd7 29. Kh2 Nc5 30. Ra3 Nd3 31. Rc2 Nxf2 32. Rb2 Bg4 33. Rab3 Bf3 34. Bxf3 exf3 35. Kg1 Nh3+ 36. Kf1 Qg4 37. Ke1 Qxg3+ 38. Kd1 f2 39. Ke2 Qg2 40. Qf1 Ng1+ 41. Kd3 Qxf1+ 42. Kc2 Qe2 43. a5 b5 44. Rb4 f1=Q 45. Rb1 Qd3+ 46. Kb3 Qfxb1+ 47. Ka3 Qxd2 48. Rxb1 Qxc3+ 49. Ka2 Qc2+ 50. Ka1 Ne2 51. Rb2 Qa4+ 52. Kb1 Nc3+ 53. Kc1 Qa1+ 54. Kc2 b4 55. e4 Qd1# 0-1 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "4"] [White "Darbinian-Johansen, Noah"] [Black "Lindstad, Victor"] [Result "1-0"] [ECO "C23"] [PlyCount "98"] [EventDate "2018.09.01"] 1. e4 e5 2. Bc4 Bc5 3. Qf3 Qf6 4. Qxf6 Nxf6 5. d3 d6 6. Nc3 O-O 7. Bg5 h6 8. Bxf6 gxf6 9. O-O-O Nc6 10. f3 Na5 11. Na4 Nxc4 12. dxc4 Be3+ 13. Kb1 Bd7 14. Re1 Bxg1 15. Rexg1 Bxa4 16. b3 Bc6 17. Rd1 Rad8 18. b4 b5 19. cxb5 Bxb5 20. Rd5 a6 21. Rhd1 Rfe8 22. Rc1 Rb8 23. c4 Ba4 24. a3 Red8 25. Ra5 Bc6 26. Rxa6 Rb6 27. Rxb6 cxb6 28. b5 Bb7 29. Rc3 Rc8 30. Kb2 Kf8 31. a4 Ke7 32. Kb3 Rc5 33. Kb4 Ke6 34. a5 bxa5+ 35. Kxa5 Kd7 36. Kb6 Bc8 37. Ka5 d5 38. exd5 f5 39. Kb6 Kd6 40. Ka5 e4 41. Rc1 exf3 42. gxf3 Ke5 43. Kb6 Kd4 44. Rd1+ Kxc4 45. Rc1+ Kd4 46. Rxc5 Bb7 47. d6 Bc8 48. Rxc8 Kd5 49. d7 Kd6 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "5"] [White "Bakke, Brynjar"] [Black "Færden, Håvard"] [Result "1-0"] [ECO "C44"] [PlyCount "83"] [EventDate "2018.09.01"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. d4 d6 4. Bc4 Nf6 5. Ng5 Be6 6. Bxe6 fxe6 7. Nxe6 Qe7 8. Nxf8 Qxf8 9. dxe5 dxe5 10. f3 Qf7 11. Kf2 O-O 12. b3 h6 13. Bb2 Rfd8 14. Qe2 Re8 15. c4 Rad8 16. Rd1 Nd4 17. Na3 Nxe2 18. Kxe2 Rxd1 19. Rxd1 Qh5 20. h3 Qg6 21. Kf2 c6 22. Nc2 a5 23. Ne3 Nh5 24. Nf5 Ra8 25. Ne7+ Kh7 26. Nxg6 Kxg6 27. Bxe5 a4 28. b4 Rc8 29. Rd6+ Kh7 30. Rd7 c5 31. b5 Re8 32. Bg3 Nf6 33. Rxb7 Rd8 34. Ke2 Rd4 35. Be5 Rxc4 36. Bxf6 Rc2+ 37. Kf1 Rxa2 38. Rxg7+ Kh8 39. Rc7+ Kg8 40. Rxc5 Ra1+ 41. Kf2 a3 42. Bxa1 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "5"] [White "Rekdal, Yngve Mæhle"] [Black "Aamodt, Peder Marcus"] [Result "0-1"] [ECO "D38"] [PlyCount "52"] [EventDate "2018.09.01"] 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nf3 Nf6 4. Nc3 Bb4 5. Bg5 h6 6. Bh4 b6 7. e3 Bb7 8. Bd3 dxc4 9. Bxc4 Nbd7 10. O-O Bxc3 11. bxc3 Qc8 12. Bb5 O-O 13. Bxf6 Nxf6 14. Ne5 a6 15. Bd3 Nd7 16. Nxd7 Qxd7 17. Qc2 Rfd8 18. Rac1 e5 19. Be4 Bxe4 20. Qxe4 exd4 21. cxd4 Rac8 22. Qd3 a5 23. Qc3 c5 24. dxc5 Rxc5 25. Qb2 Rxc1 26. Qxc1 Qc8 0-1 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "5"] [White "Bakkerud, Balder Jonsson"] [Black "Darbinian-Johansen, Noah"] [Result "1-0"] [ECO "D02"] [PlyCount "93"] [EventDate "2018.09.01"] 1. d4 d5 2. Nf3 e6 3. e3 Bb4+ 4. Nc3 Nf6 5. Bd2 Ne4 6. Nxe4 dxe4 7. Bxb4 exf3 8. Qxf3 Nc6 9. Bd2 Qd6 10. c3 b6 11. e4 e5 12. Bb5 exd4 13. Bxc6+ Qxc6 14. cxd4 O-O 15. O-O Ba6 16. Rfe1 Rfd8 17. d5 Qc2 18. Bc3 Rd7 19. Rac1 Qd3 20. Qxd3 Bxd3 21. Be5 Re8 22. Bxc7 Rc8 23. Rc3 Ba6 24. Rec1 b5 25. h3 b4 26. Rc5 Bb7 27. Ba5 Rxc5 28. Rxc5 h6 29. Bxb4 Rd8 30. Rc7 Ba6 31. Rxa7 Bd3 32. f3 Rc8 33. Bd2 Rc2 34. Bc3 Rc1+ 35. Kf2 Rf1+ 36. Ke3 Bc4 37. a4 Re1+ 38. Bxe1 Kh7 39. Rxf7 Bf1 40. b4 Bxg2 41. a5 Bxh3 42. a6 Bf1 43. a7 Ba6 44. a8=Q Bb5 45. Qf8 Kg6 46. Qxg7+ Kh5 47. Rf5# 1-0 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "5"] [White "Hetland, Even Huneide"] [Black "Frøisland, Jørgen"] [Result "0-1"] [ECO "D00"] [PlyCount "126"] [EventDate "2018.09.01"] 1. d4 d5 2. Nc3 Nf6 3. Bf4 a6 4. h3 Nc6 5. Nf3 Bf5 6. a3 h6 7. e3 e6 8. Be2 Be7 9. O-O O-O 10. Qd2 Ne4 11. Nxe4 Bxe4 12. Ne5 Nxe5 13. Bxe5 c5 14. c3 c4 15. Qd1 Bf6 16. b3 Bxe5 17. dxe5 cxb3 18. Qxb3 Qg5 19. g3 Rab8 20. Rfd1 Qxe5 21. Bd3 Bxd3 22. Rxd3 Qf5 23. Rd2 Qxh3 24. Qb1 Rfd8 25. Rd4 Qf5 26. Qd1 Qf6 27. Ra2 b5 28. Rad2 Qe7 29. Kf1 Qxa3 30. e4 Qe7 31. exd5 exd5 32. Re2 Qc7 33. Rd3 Qc6 34. Red2 Qc7 35. Ke2 Re8+ 36. Kf3 Red8 37. Ke3 Re8+ 38. Kf3 Rbd8 39. Rxd5 Kf8 40. Rxd8 Rxd8 41. Rxd8+ Ke7 42. Rd7+ Qxd7 43. Qe2+ Qe6 44. Qd3 Qc6+ 45. Ke3 a5 46. Qd4 a4 47. Qb4+ Kd7 48. Qd4+ Qd6 49. Qxg7 a3 50. Qxf7+ Qe7+ 51. Qxe7+ Kxe7 52. Kd2 a2 53. Kc2 a1=Q 54. Kd3 Qd1+ 55. Ke4 Qc2+ 56. Kf3 Qxc3+ 57. Kg2 b4 58. Kh3 b3 59. Kh4 b2 60. g4 b1=R 61. Kh5 Qh3+ 62. Kg6 Qxg4+ 63. Kxh6 Rh1# 0-1 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "6"] [White "Færden, Håvard"] [Black "Glomnes, Elias Horsfjord"] [Result "0-1"] [ECO "A06"] [PlyCount "80"] [EventDate "2018.09.01"] 1. Nf3 d5 2. g3 Nc6 3. Bg2 e5 4. O-O Nf6 5. h3 Bc5 6. Nc3 O-O 7. d3 Be6 8. Re1 Qd7 9. Bd2 Bxh3 10. Bh1 Rfe8 11. Ng5 h6 12. Nxh3 Qxh3 13. e3 Ng4 14. Bf3 Nf6 15. Bg2 Qe6 16. Nb5 Re7 17. Kh2 a6 18. Bh3 Qxh3+ 19. Kxh3 axb5 20. Kg2 Re6 21. Rh1 d4 22. e4 Bb4 23. Bxb4 Nxb4 24. Qe1 c5 25. a3 Nxc2 26. Qg1 Nxa1 27. Qxa1 b4 28. Rc1 Rc6 29. Qb1 bxa3 30. bxa3 b6 31. Qa2 Rc7 32. Rb1 Nd7 33. Rf1 Rca7 34. f4 Rxa3 35. Qf2 Ra2 36. fxe5 Rxf2+ 37. Rxf2 Nxe5 38. Rb2 Rb8 39. Ra2 Kf8 40. Ra7 Nxd3 0-1 [Event "Follosjakken BGP 10"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.09.01"] [Round "6"] [White "Frøisland, Jørgen"] [Black "Bakkerud, Balder Jonsson"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "A45"] [PlyCount "124"] [EventDate "2018.09.01"] 1. d4 Nf6 2. Nc3 d5 3. Bf4 Nc6 4. Nf3 a6 5. e3 e6 6. Be2 Ne4 7. Nxe4 dxe4 8. Ne5 Nxe5 9. Bxe5 Qd5 10. f3 f6 11. Bg3 Bb4+ 12. c3 Be7 13. Bxc7 e5 14. dxe5 Qc6 15. Bd6 Bxd6 16. exd6 Be6 17. O-O Rd8 18. Qc2 exf3 19. Bxf3 Bd5 20. Bxd5 Qxd5 21. Rfd1 Qc6 22. Rd2 O-O 23. Rad1 Rd7 24. Qb3+ Kh8 25. Qd5 Qxd5 26. Rxd5 Rfd8 27. b4 Kg8 28. a4 Kf7 29. Kf2 Ke6 30. e4 Rxd6 31. Rxd6+ Rxd6 32. Rxd6+ Kxd6 33. Ke3 Kc6 34. Kd4 g5 35. c4 h5 36. b5+ axb5 37. axb5+ Kb6 38. e5 fxe5+ 39. Kxe5 Kc5 40. b6 Kxb6 41. Kd4 Kc6 42. c5 g4 43. h3 gxh3 44. gxh3 h4 45. Kc4 Kd7 46. Kb5 Kc7 47. Kc4 Kd7 48. Kd4 Ke6 49. Ke4 Kf6 50. Kd5 Ke7 51. Kd4 Ke6 52. Kc4 Kf5 53. Kb5 Kf4 54. Kb6 Kg3 55. Kxb7 Kxh3 56. c6 Kg3 57. c7 h3 58. c8=Q h2 59. Qc1 Kg2 60. Qc2+ Kg1 61. Qc5+ Kg2 62. Qg5+ Kh1 1/2-1/2

Follosjakken BGP 9

Ski sjakk og Follo sjakkforening arrangerte i samarbeid  Follosjakken BGP 9 Lørdag 2.Mai. 

35 deltakere fra 10 ulike sjakklubber var samlet ved brettet denne rekordvarme (30 grader) Mai-dagen.
Nordstrand var største klubb med hele 11 deltakere.
Nordstrand var også den suverent mest dominerende klubben på brettet og hentet hjem hele 6 av 9 pokaler i de ordinære klassene.

Følgende klubber var representert: 
Nordstrand (11)
Ski sjakk (10)
OSS (3)
Bærum (2)
Follo SKU (2)
Moss (2)
Halden H1 (2)
SK1911(2)
Sarpsborg (1)
Vålerenga (1)

Blant de 35 deltakerne var det 5 jenter og det ble en skikkelig girl-power dag, da jentene vant hele 3 av 4 klasser!!

Begynner

1. Julia Åkesson     Halden         15
2. Thomas Sønnervig     Ski sjakk     15
3. Henrik Mellbye Dahlbo Ski sjakk     14

6 deltakere

I begynner-klassen ble det svensk (!) seier. Julia, som bor i Sverige og representerer Halden, deltok i sin aller første turnering og gikk helt til topps.
Thomas og Henrik fulgte hakk i hel. Det var kun kvaliteten som skilte 1. og 2. plass. 


Mikroputt

1. Balder Jonsson Bakkerud     Ski sjakk         17
2. Eirik Eikeland Furulund     Nordstrand SKU      16
3.Rafe Rehman     Vålerenga      14

16 deltakere.


Mikroputt-turneringen var spennende og ingenting var avgjort før siste parti. Både Eirik, Rafe, Anna og Balder kunne vinne. 
Avgjørelsen falt når Balder vant mot Anna ( Anna vant samme klasse i Follosjakken 8). 

Balder overrasket seg selv med å gå helt til topps i den største klassen i turneringen. Dette var den aktive 9-åringens (spiller også fotball og ishockey) aller første turneringsseier.
Oppegård-gutten startet med sjakk i Januar i år og har allerede rukket å delta i 9 turneringer.
Han er skikkelig bitt av sjakk-basillen og har deltatt i FIDE-ratede voksensjakk-turneringer med en FIDE-blitz rating på hele 1306. 
Mor fortalte at Balder foretrakk å spille sjakk på mobilen mens han gikk 17-mai toget i år, og at han trengte hjelp for ikke å kollidere inn i andre :)
Balder starter med regelmessige treninger med FM Johannes Luangtep Kvisla. Med sin treningsiver og svært gode hukommelse blir det spennende å følge med ham videre. 

Miniputt

1. Amelia Nordquelle Nordstrand            16
2. Ynve Mæhle Rekdal     Nordstrand  15
3. Arne Eikre     Nordstrand     14

4 deltakere

Kun fire deltakere i Miniputt-klassen denne gang - og alle var fra Nordstrand! Sjåførene stilte heldigvis opp, slik at det ble 6 spillere totalt i gruppen.
I forrige utgave av Follosjakken var det 10 deltakere. Det supre været får ta skylden for det lave oppmøtet denne gang.  
Amelia (FIDE 1655), regjerende Nordisk mester, NM-mester og  landslagsspiller innfridde forventingene og gikk helt til topps i turneringen, til tross for et tap mot klubbkamerat Yngve i 3.runde.
Arne Eikre, også fra Nordstrand, var like bak på 3.plass.

Du kan lese mer om Amelias innsats i Nordisk mesterskap her

Lilleputt

1. Livia Lindstad Nordstrand            16
2. Brynjar Bakke    Nordstrand 15
3. Albert Vogt-Østli 1911U 14

7 deltakere

Livia vant Lilleputt-klassen etter å ha gått ubeseiret gjennom turneringen. Likvel var det kun 1 poeng som skilte ned til Brynjar på 2.plass, etter at Livia avsluttet med to remiser - begge mot 
Emre fra Moss. Albert fra 1911U kapret 3.plass etter 4 seire og 2 tap ( mot Livia og Brynjar). 

Livia og Amelia skal forøvrig begge representere Norige i EM i år.   


Lokale spillere
De lokale spillerne i  Ski sjakk og Follo SFU endte turneringen med  tilsammen tre topp-3-plasseringer. 
Blant de andre fikk Tobias to seire i begynner-klassen i sin første turnering.
I Mikroputt kom Mathias midt på tabellen med tre seire og tre tap. Vemund fikk to seire og det holdt til 14.plass. Kristoffer fikk en remis og måtte ta til takke med 16.plass denne gang.
I Lilleputt deltok Daniels, Sverre og Håvard. Det var jevnt mellom de tre, men Daniels trakk det lengste strået denne gang med to avsluttende seire.

Neste BGP-turnering arrangeres 1.September.

Link til påmelding blir tilgjengelig gjennom USF sin terminliste

 

 

Partier fra Follosjakken BGP 9

Her er 15 partier fra dagens Follosjakken BGP 9: Games
[Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "2"] [White "Færden, Håvard"] [Black "Lindstad, Livia"] [Result "0-1"] [ECO "A06"] [PlyCount "72"] [EventDate "2018.05.26"] 1. Nf3 d5 2. g3 Nf6 3. Bg2 Bf5 4. O-O e6 5. h3 Bc5 6. Re1 Nc6 7. Nc3 O-O 8. d3 Bb4 9. a3 Ba5 10. b4 Bb6 11. e4 dxe4 12. dxe4 Qxd1 13. Rxd1 Bxe4 14. Nb5 Bxc2 15. Rd2 Be4 16. Nxc7 Bxc7 17. b5 Na5 18. Rd1 Nb3 19. Rb1 Bxb1 20. Bg5 Bc2 21. Re1 Ba5 22. Re2 Bd1 23. Re3 Bxf3 24. Bxf3 Bd2 25. Re2 Bxg5 26. Bxb7 Rab8 27. Bh1 Rxb5 28. Rb2 Bc1 29. a4 Rb4 30. Re2 Rxa4 31. Bc6 Ra1 32. Re1 Nd4 33. Bh1 Nc2 34. Re2 Rc8 35. Bb7 Rc7 36. Bf3 Nd4 0-1 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "2"] [White "Bakke, Brynjar"] [Black "Klints, Daniels"] [Result "1-0"] [ECO "C55"] [PlyCount "85"] [EventDate "2018.05.26"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. d4 exd4 4. Bc4 Nf6 5. Ng5 Ne5 6. Bb3 d5 7. exd5 Nxd5 8. Qxd4 f6 9. O-O fxg5 10. Qxe5+ Be7 11. Bxd5 c6 12. Bb3 Qd6 13. Re1 Qxe5 14. Rxe5 Bg4 15. Bxg5 Rd8 16. Rxe7+ Kf8 17. Nc3 Re8 18. Rxe8+ Kxe8 19. Re1+ Kd7 20. Re7+ Kd6 21. Rxg7 Re8 22. f3 Be6 23. Bf4+ Kc5 24. Na4+ Kb5 25. Rg5+ Bd5 26. Nc3+ Kc5 27. Bxd5 cxd5 28. Rxd5+ Kc4 29. Re5 Rd8 30. Rd5 Rxd5 31. Nxd5 Kxd5 32. Kf2 b5 33. Be3 a5 34. f4 Kc4 35. Ke2 a4 36. f5 a3 37. bxa3 Kc3 38. f6 Kxc2 39. f7 Kb2 40. f8=Q Kxa2 41. Qb4 Ka1 42. Bd4+ Ka2 43. Qb2# 1-0 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "2"] [White "Eikre, Arne"] [Black "Rekdal, Yngve Mæhle"] [Result "0-1"] [ECO "B02"] [PlyCount "87"] [EventDate "2018.05.26"] 1. e4 Nf6 2. Nc3 g6 3. Bc4 Bg7 4. d3 O-O 5. Nf3 h6 6. O-O Nc6 7. Bb5 a6 8. Bc4 b5 9. Bd5 e6 10. Bxc6 dxc6 11. Bf4 a5 12. a4 Ba6 13. axb5 cxb5 14. Rxa5 b4 15. Na4 c6 16. c3 Qxa5 17. cxb4 Qxb4 18. Bd2 Qb8 19. Qc2 Bb5 20. e5 Bxa4 21. Qc3 Ng4 22. Qd4 Nxe5 23. Nxe5 Bxe5 24. Qh4 Bg7 25. Bxh6 Bxh6 26. Qxh6 Qxb2 27. h3 Bb5 28. Rc1 Rad8 29. Qg5 Bxd3 30. Rxc6 Rd5 31. Qf4 Qb1+ 32. Kh2 e5 33. Qh4 Qb2 34. f4 exf4 35. Qxf4 g5 36. Qf3 Rfd8 37. Rc7 Bg6 38. Rb7 Qxb7 39. Qf6 Rd1 40. Qxg5 Qb8+ 41. Qg3 Qxg3+ 42. Kxg3 R8d4 43. Kh2 R1d3 44. Kg1 0-1 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "3"] [White "Lindstad, Livia"] [Black "Bakke, Brynjar"] [Result "1-0"] [ECO "C50"] [PlyCount "91"] [EventDate "2018.05.26"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6 4. d3 Bc5 5. Bg5 Na5 6. Bb3 Nxb3 7. axb3 h6 8. Bh4 O-O 9. Nxe5 d6 10. Nf3 Bg4 11. h3 Bh5 12. Nc3 Qd7 13. Bxf6 gxf6 14. Nd5 Qd8 15. Qd2 Kh7 16. Qf4 Bxf3 17. gxf3 Bd4 18. Qf5+ Kh8 19. c3 Bb6 20. Nxf6 Qxf6 21. Qxf6+ Kh7 22. Rg1 Rg8 23. Qxf7+ Kh8 24. Rg6 Rxg6 25. Qxg6 Rf8 26. Qxh6+ Kg8 27. Qg6+ Kh8 28. O-O-O Bxf2 29. Rf1 Be3+ 30. Kc2 Rg8 31. Qf6+ Kh7 32. h4 Rg2+ 33. Kb1 Rg7 34. h5 d5 35. e5 d4 36. cxd4 c5 37. d5 c4 38. bxc4 a5 39. e6 a4 40. e7 Bg5 41. Qxg7+ Kxg7 42. e8=Q b5 43. Qg6+ Kh8 44. Re1 Be7 45. Rxe7 bxc4 46. Qh7# 1-0 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "3"] [White "Færden, Håvard"] [Black "Vogt-Østli, Albert"] [Result "0-1"] [ECO "A06"] [PlyCount "78"] [EventDate "2018.05.26"] 1. Nf3 d5 2. g3 Nf6 3. Bg2 c5 4. O-O Bg4 5. h3 Bf5 6. Nc3 e6 7. Re1 Bd6 8. d3 Be7 9. Ne5 Nbd7 10. Nxd7 Qxd7 11. Bg5 O-O 12. d4 cxd4 13. Qxd4 h6 14. Bxf6 Bxf6 15. Qd1 Rac8 16. e3 Bxc3 17. bxc3 Rxc3 18. g4 Bxc2 19. Qd2 Rcc8 20. Rac1 Bg6 21. Rxc8 Rxc8 22. e4 Qc6 23. exd5 exd5 24. Bxd5 Rd8 25. Bxc6 Rxd2 26. Bxb7 Rxa2 27. Re8+ Kh7 28. h4 f5 29. h5 Bxe8 30. gxf5 Bxh5 31. Be4 Kh8 32. f4 a5 33. Bd5 Rb2 34. f6 gxf6 35. Kf1 a4 36. Be6 a3 37. Ke1 a2 38. Bxa2 Rxa2 39. f5 Kg8 0-1 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "3"] [White "Nordquelle, Amelie"] [Black "Rekdal, Yngve Mæhle"] [Result "1-0"] [ECO "D37"] [PlyCount "115"] [EventDate "2018.??.??"] 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nf3 Nf6 4. Nc3 Nbd7 5. Bf4 c5 6. e3 cxd4 7. exd4 Bb4 8. Bd3 O-O 9. O-O b6 10. a3 Bxc3 11. bxc3 Bb7 12. Ne5 Nxe5 13. Bxe5 Rc8 14. Qb3 h6 15. c5 Nd7 16. Bd6 Re8 17. a4 a6 18. cxb6 Qxb6 19. Qxb6 Nxb6 20. Rab1 Rc6 21. Bc5 Nxa4 22. Rxb7 Nxc5 23. dxc5 Rxc5 24. Rc1 d4 25. c4 Rec8 26. Rcb1 e5 27. f3 f5 28. Bxf5 Rd8 29. Be6+ Kh8 30. Bd5 Ra5 31. Re7 d3 32. Rxe5 d2 33. Rd1 Ra2 34. Re2 a5 35. Rexd2 Ra3 36. Rb2 a4 37. Rb7 Ra2 38. Re1 a3 39. Ree7 Rb2 40. Rxg7 Rxb7 41. Rxb7 Ra8 42. Rb1 Ra7 43. Kf2 Kg7 44. Ke3 Kf6 45. Kd3 Ke5 46. Kc3 Kf4 47. Ra1 Ke3 48. Kb3 Rb7+ 49. Kxa3 Ra7+ 50. Kb2 Rc7 51. Kc3 Kf2 52. f4 Ke2 53. f5 Rc8 54. f6 Rf8 55. f7 Ke3 56. Ra7 Kf4 57. Ra8 Rxa8 58. Bxa8 1-0 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "4"] [White "Skillestad, Sverre"] [Black "Lindstad, Livia"] [Result "0-1"] [ECO "C50"] [PlyCount "70"] [EventDate "2018.05.26"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. d3 h6 5. Bd2 d6 6. Nc3 Bg4 7. h3 Bh5 8. Bb5 Nge7 9. Qe2 a6 10. Bc4 Nd4 11. Nxd4 Bxe2 12. Ndxe2 Ng6 13. O-O-O b5 14. Bd5 Rb8 15. f4 exf4 16. Nxf4 Nxf4 17. Bxf4 O-O 18. Rhf1 Bd4 19. Bd2 b4 20. Ne2 Bf6 21. Bf4 a5 22. Be3 c5 23. Nf4 Bg5 24. g3 Bxf4 25. gxf4 a4 26. d4 cxd4 27. Bxd4 Qc8 28. Rg1 g6 29. f5 g5 30. h4 Kh7 31. hxg5 Rg8 32. g6+ fxg6 33. fxg6+ Rxg6 34. Be3 Rxg1 35. Bxg1 b3 0-1 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "4"] [White "Vogt-Østli, Albert"] [Black "Bakke, Brynjar"] [Result "0-1"] [ECO "C50"] [PlyCount "66"] [EventDate "2018.??.??"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6 4. d3 Bc5 5. O-O h6 6. c3 d6 7. a4 a5 8. h3 O-O 9. Be3 Bxe3 10. fxe3 Be6 11. Bxe6 fxe6 12. Qe2 Qe7 13. Nbd2 Nd7 14. d4 exd4 15. exd4 e5 16. Kh1 Rae8 17. Nb3 exd4 18. cxd4 Qxe4 19. Qxe4 Rxe4 20. Rac1 Re2 21. Rb1 Rb8 22. Rfc1 d5 23. Re1 Rbe8 24. Rec1 Nb6 25. Nc5 Nd8 26. Kg1 c6 27. Kf1 Nc4 28. b3 Nd2+ 29. Nxd2 Rxd2 30. b4 b6 31. Nb3 Rd3 32. bxa5 bxa5 33. Nxa5 Rxd4 0-1 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "4"] [White "Eikre, Arne"] [Black "Nordquelle, Amelie"] [Result "0-1"] [ECO "B30"] [PlyCount "99"] [EventDate "2018.05.26"] 1. e4 c5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 e6 4. Nc3 Be7 5. O-O d6 6. d4 cxd4 7. Nxd4 Nf6 8. Bg5 O-O 9. f4 Qb6 10. Nce2 e5 11. fxe5 dxe5 12. Rf2 Nxe4 13. Bxe7 Nxe7 14. Rf1 Bg4 15. Kh1 Rad8 16. Qd3 Bxe2 17. Qxe2 Rxd4 18. c3 Nd2 19. cxd4 Nxf1 20. Qxf1 exd4 21. Re1 Ng6 22. Re8 Qf6 23. Rxf8+ Kxf8 24. Qxf6 gxf6 25. Kg1 Ne5 26. Bb3 Ke7 27. Kf2 Kd6 28. Ke2 Ng4 29. h3 Nh6 30. Kd3 Ke5 31. Bd1 Nf5 32. g4 Nh4 33. Ke2 Ng6 34. Kd3 Nf4+ 35. Kd2 Nxh3 36. Bf3 b6 37. Ke2 Kf4 38. b3 Ng1+ 39. Kd3 Nxf3 40. a4 Kxg4 41. Ke4 h5 42. Kd5 h4 43. Kc6 d3 44. Kb5 d2 45. b4 d1=Q 46. a5 bxa5 47. bxa5 Qb3+ 48. Ka6 Qa4 49. Kxa7 Qxa5+ 50. Kb7 0-1 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "5"] [White "Lindstad, Livia"] [Black "Borgaas, Emre Amundsen"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "C50"] [PlyCount "28"] [EventDate "2018.05.26"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. d3 Nf6 5. Bg5 h6 6. Bh4 O-O 7. Nc3 b6 8. Nd5 Be7 9. Bg3 d6 10. Bb5 Bb7 11. Nxe7+ Qxe7 12. O-O a6 13. Ba4 b5 14. Bb3 Rfd8 1/2-1/2 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "5"] [White "Bakke, Brynjar"] [Black "Skillestad, Sverre"] [Result "1-0"] [ECO "C44"] [PlyCount "77"] [EventDate "2018.??.??"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. d4 d6 4. Bc4 Bg4 5. Nc3 Nf6 6. dxe5 dxe5 7. Qxd8+ Rxd8 8. Ng5 Bh5 9. O-O Bc5 10. Re1 O-O 11. Be3 Bxe3 12. Rxe3 Nb4 13. Bb3 h6 14. Nf3 Ng4 15. Re2 b6 16. h3 Nf6 17. Re3 c5 18. Nxe5 Rc8 19. g4 c4 20. gxh5 cxb3 21. Rc1 bxa2 22. Re2 a5 23. Ra1 Rfe8 24. Ng4 Nxh5 25. Nxa2 Nxa2 26. Rxa2 Rcd8 27. Ra3 Nf4 28. Ree3 Rd1+ 29. Kh2 Red8 30. Rab3 R8d6 31. Kg3 Nh5+ 32. Kf3 Rc1 33. c3 f6 34. Ke2 Nf4+ 35. Kf3 f5 36. Kxf4 Rf6 37. exf5 Rg6 38. fxg6 Kh8 39. Re8# 1-0 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "5"] [White "Rekdal, Yngve Mæhle"] [Black "Nordquelle, Amelie"] [Result "1-0"] [ECO "D11"] [PlyCount "127"] [EventDate "2018.05.26"] 1. d4 d5 2. c4 c6 3. Nf3 Bf5 4. Nc3 Nf6 5. Bg5 e6 6. e3 Bd6 7. cxd5 exd5 8. Bd3 Bg6 9. O-O O-O 10. Bxg6 hxg6 11. Ne5 Nbd7 12. Nxd7 Qxd7 13. Qf3 Qc7 14. h3 Be7 15. e4 dxe4 16. Nxe4 Nd5 17. Bxe7 Nxe7 18. Rac1 Rad8 19. Rfd1 Nf5 20. Qc3 Rd5 21. Nc5 Rfd8 22. Nb3 Qb6 23. a4 Nxd4 24. Nxd4 Rxd4 25. Rxd4 Qxd4 26. Qb3 Qd2 27. Rc3 Qe1+ 28. Kh2 Qxf2 29. Rf3 Qd4 30. Qxf7+ Kh7 31. Rg3 Qxb2 32. Qxg6+ Kg8 33. Qe6+ Kh8 34. Qe7 Qd4 35. Qxb7 Rd6 36. a5 Qe5 37. Qb8+ Kh7 38. a6 Qc5 39. Qc7 Rg6 40. Rxg6 Kxg6 41. Qg3+ Kh7 42. Qh4+ Kg8 43. Qd8+ Kf7 44. Qd7+ Kf6 45. Qd8+ Qe7 46. Qxe7+ Kxe7 47. Kg1 Kd6 48. Kf2 Kd5 49. Ke2 Kd4 50. Kd2 c5 51. g4 Ke4 52. Kc3 Kd5 53. h4 Ke4 54. g5 Kd5 55. h5 Ke5 56. h6 gxh6 57. gxh6 Kf6 58. Kc4 Kg6 59. Kxc5 Kxh6 60. Kc6 Kg7 61. Kb7 Kf7 62. Kxa7 Ke7 63. Kb8 Kd7 64. a7 1-0 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "6"] [White "Borgaas, Emre Amundsen"] [Black "Lindstad, Livia"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "D00"] [PlyCount "175"] [EventDate "2018.05.26"] 1. d4 d5 2. Bf4 Nf6 3. e3 a6 4. c3 Bf5 5. Nf3 e6 6. Nbd2 Bd6 7. Bxd6 Qxd6 8. Be2 Nc6 9. O-O Ng4 10. h3 Nf6 11. c4 Qb4 12. b3 O-O 13. cxd5 Nxd5 14. a3 Qe7 15. a4 Ncb4 16. Bc4 Nc3 17. Qe1 Nc2 18. Qc1 Nxa1 19. Qxc3 Nc2 20. Ne5 Nb4 21. Ndf3 Nd5 22. Bxd5 exd5 23. Rc1 c6 24. b4 Qf6 25. a5 Qd6 26. Qc5 Qxc5 27. bxc5 f6 28. Ng4 Bxg4 29. hxg4 Kf7 30. Rb1 Rab8 31. g5 Ke6 32. gxf6 gxf6 33. Re1 Kf5 34. Nh4+ Kg4 35. g3 Rfe8 36. Kg2 f5 37. f4 Re7 38. Kf2 Rbe8 39. Re2 Rf8 40. Rb2 Rfe8 41. Re2 Rf8 42. Rb2 Rg8 43. Re2 Rf7 44. Rb2 Kh5 45. Kf3 Kh6 46. Rh2 Kg7 47. Rg2 Kf6 48. Re2 Rfg7 49. Rg2 Rg4 50. Kf2 Re8 51. Kf3 Rf8 52. Kf2 Kg7 53. Kf3 Kf6 54. Kf2 Rg7 55. Kf3 Re7 56. Re2 Rg8 57. Re1 Rf7 58. Re2 Kg7 59. Rg2 Kh6 60. Rg1 Kh5 61. Rg2 Rg4 62. Kf2 Rxh4 63. gxh4 Kxh4 64. Kf3 Kh5 65. Rh2+ Kg6 66. Rg2+ Kf6 67. Rb2 Rg7 68. Rh2 Ke6 69. Rh3 Kf6 70. Rh2 Kg6 71. Rg2+ Kf6 72. Rh2 Kf7 73. Rh3 Kg8 74. Rh2 Rg6 75. Rh3 Kg7 76. Rg3 Rxg3+ 77. Kxg3 Kg6 78. Kh4 h6 79. Kg3 Kh5 80. Kh3 Kg6 81. Kh4 h5 82. Kg3 Kh6 83. Kh4 Kg6 84. Kg3 Kf6 85. Kh4 Ke6 86. Kxh5 Kd7 87. Kg5 Ke6 88. Kh4 1/2-1/2 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "6"] [White "Vogt-Østli, Albert"] [Black "Skillestad, Sverre"] [Result "1-0"] [ECO "C50"] [PlyCount "105"] [EventDate "2018.05.26"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. d3 h6 5. O-O Nf6 6. c3 O-O 7. h3 d6 8. a4 a6 9. Be3 b5 10. axb5 axb5 11. Rxa8 Bxe3 12. fxe3 bxc4 13. dxc4 Qd7 14. Nbd2 Bb7 15. Rxf8+ Kxf8 16. Qb3 Qc8 17. Rd1 Na5 18. Qa4 Nc6 19. Ne1 Nd8 20. Nc2 Bc6 21. Qa3 Ne6 22. Nb4 Qd8 23. Nxc6 Qd7 24. Qa8+ Ne8 25. b4 g6 26. b5 Kg7 27. Nb3 Nf6 28. c5 dxc5 29. Rxd7 Nxd7 30. Qa2 h5 31. Qd2 Nef8 32. Qd5 c4 33. Qxc4 Kg8 34. Qb4 Nh7 35. c4 Ng5 36. c5 f6 37. b6 cxb6 38. cxb6 Nxb6 39. Qxb6 Kg7 40. Qb7+ Kh6 41. Nd8 Nh7 42. Nf7+ Kg7 43. Ng5+ Kh6 44. Nxh7 g5 45. Nxf6 Kg6 46. Qe7 h4 47. Nd5 g4 48. Qf6+ Kh5 49. Qf5+ Kh6 50. Ne7 Kg7 51. Nc5 g3 52. Ne6+ Kh8 53. Qh5# 1-0 [Event "Follosjakken BGP 9"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2018.05.26"] [Round "6"] [White "Hareide, Hogne"] [Black "Rekdal, Yngve Mæhle"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "B23"] [PlyCount "123"] [EventDate "2018.05.26"] 1. e4 c5 2. Nc3 d6 3. d4 cxd4 4. Qxd4 Nc6 5. Qd1 Nf6 6. Bb5 g6 7. Nf3 Bg7 8. O-O Bd7 9. Re1 O-O 10. Bf4 a6 11. Ba4 b5 12. Bb3 Na5 13. e5 dxe5 14. Nxe5 Nxb3 15. cxb3 e6 16. Nxd7 Qxd7 17. Be5 Qxd1 18. Raxd1 Rfd8 19. Bc7 Rdc8 20. Bb6 b4 21. Na4 a5 22. a3 Nd5 23. Bd4 Bxd4 24. Rxd4 Rc2 25. axb4 axb4 26. h3 Rac8 27. Ree4 Rc1+ 28. Kh2 R1c2 29. Rc4 R8xc4 30. Rxc4 Rxf2 31. Kg3 Rd2 32. Kh2 Ne3 33. Rxb4 Rxg2+ 34. Kh1 Rc2 35. Re4 Nd5 36. Kg1 f5 37. Rxe6 Rd2 38. Rd6 Kf7 39. Nb6 Rd1+ 40. Kf2 Rd2+ 41. Ke1 Rxb2 42. Rxd5 Rxb3 43. Nc4 Ke6 44. Re5+ Kf6 45. Re3 Rb4 46. Nd2 f4 47. Re4 Rxe4+ 48. Nxe4+ Kf5 49. Nf2 Kg5 50. Ke2 Kh4 51. Kf3 g5 52. Kg2 h5 53. Nd3 g4 54. hxg4 Kxg4 55. Nf2+ Kf5 56. Kf3 Kg5 57. Nh3+ Kh4 58. Nxf4 Kg5 59. Nh3+ Kf5 60. Kg3 Ke5 61. Kh4 Kd5 62. Kxh5 1/2-1/2

Follosjakken GP Hurtig #1

 
Første utgave av Follosjakken GP Hurtig ble spilt i Ski 24.Mars med 63 deltakere.
 
Det unge talentet Elham Abdlaud(1892) fra OSS tok førsteplassen i A-gruppen med 5.5 av 6 med seier mot FM Eivind Olav Risting(2307) og Tobias Lang Nilsen (1918) i de siste to rundene. 
FM Roar Elseth(2266) ble nummer to, mens FM Johannes Luangtep Kvisla(2187) kapret tredjeplassen.
 
I B-gruppen tok Jan Ove Lorentzen(1352) seieren med full score foran Timian Martinius M Solaas(1102) og Elias Hestvik(1405). 

Follo sjakkforening har publisert partier fra turneringer her
 
Neste utgave av Follosjakken GP Hurtig spilles 19.Mai.
 
Gruppe A
1. Elham Abdlaud, OSS
2. FM Roar Elseth, OSS
3. FM Johannes Luangtep Kvisla, 1911
... (deltakere fra Follo)
8.David Lange
15. Jon Kielland-Lund
19.Odd Andersen
20. Holger Lange
21. Jan Rune Moberg
22 David Johnson

Premier i A-gruppen:
Fra Høyre: Elham Abdlaud, Roar Elseth, Johannes Luangtep Kvisla og Magnus Digernes (beste spiller under 1750 i rating). 
 
Gruppe B
1.Jan Ove Lorentzen, Porsgrunn
2. Timian Martinius M Solaas, Nordstrand
3. Elias Hestvik, Bærum
.. (deltakere fra Follo)
9.Steinar Simonsen
14.Alf Geir Thowsen
16.Jon Samset 
19.Peder Marcus Aamodt
26.Trygve Olsen
29. Stian Røst
30.Magnus Øyvind Lange
32.Sverre Skillestad
36.Daniels Klints
37.Balder Jonsson Bakkerud
39.Kristoffer Lein Oulie
40.Henrik Mellbye Dahlbo
Premier i klasse B:
Fra Høyre: Jan Ove Lorentzen, Timian Martinius M Solaas, Elias Hestvik, Livia Lindstad (beste jente)
 
Full resultatliste finner du her